Proszę czekać - trwa ładowanie treści

Antykwariat fantastyka literatura piękna

PRZEZ MORZA I OCEANY

Kod produktu: H4975
PRZEZ MORZA I OCEANY
Tytuł: PRZEZ MORZA I OCEANY
Autor: JAN ZBIGNIEW SKURA
Wydawnictwo: INNE
Rok wydania: 2004
Format książki: 215 x 145 mm
Ilość stron: 325
ISBN: 83-917735-3-1
Okładka: twarda
Stan ogólny:

bardzo dobry

Punkty rabatowe: 330 pkt.
Cena: 33,00 zł

Poleć znajomemu poleć
Zadaj pytanie sprzedawcy pytanie

Opis książki

 Książka Przez morza i oceany w istotny sposób wzbogaca polską literaturę faktu z kręgu marynistyki. Jej autor, kapitan żeglugi wielkiej Jan Zbigniew Skura, jako kilkunastoletni chłopiec, porwany romantyczną pasją - miłością ku morzu, latem 1939 roku wyruszył po wielką przygodę do Gdyni. Pragnął zrealizować swoje marzenia - zostać marynarzem, pływać po morzach i oceanach świata. Niemal w przeddzień wojny zdał egzaminy konkursowe do Państwowej Szkoły Morskiej i znalazł się w grupie 31 kandydatów na wilków morskich, którzy - podobnie jak on - mieli potwierdzić swoją przydatność do nauki i późniejszego zawodu nawigatora, odbywając praktykę na żaglowcu szkolnym Dar Pomorza. Zawirowania dziejowe odmieniły jego życie na zawsze. Nigdy już nie wrócił na stałe do Polski i obecnie mieszka w Hiszpanii. Kandydacki rejs na Darze Pomorza okazał się ostatnim przedwojennym rejsem. Żaglowiec na czas wojny został internowany w Sztokholmie. Od tego momentu rozpoczęła się, pełna nieprzewidzianych wcześniej wydarzeń, epopeja młodego chłopca, który zmuszony był dojrzewać w przyspieszonym tempie. Rozpoczął służbę na okrętach i statkach Polskiej Marynarki Wojennej i Polskiej Marynarki Handlowej w służbie alianckiej. Na słynnym ORP Garland pracował przy podsłuchu podwodnym ASDIC, brał udział w patrolach przeciwko U-bootom, uczestniczył w konwojach i w ratowaniu rozbitków; pływał na statkach: Lech, Kordecki, Sobieski i wreszcie na Batorym W 1943 roku ukończył polską Szkołę Morską w Southampton, której dyplom i praktyka morska umożliwiły mu zdobywanie kolejnych szczebli kariery morskiej, do kapitana żeglugi wielkiej włącznie. Druga część książki ukazuje lata powojenne i nową sytuację, w jakiej musiało się odnaleźć wielu Polaków, którzy wiernie służyli aliantom w nadziei uwolnienia swej Ojczyzny i zostali srogo zawiedzeni w swych oczekiwaniach.

Kpt. Jan Skura jest przedstawicielem pierwszego pokolenia Polaków urodzonych w wolności, dla których słowa "Bóg-Honor-Ojczyzna" oraz "Wolność i Niepodległość" to nie są puste deklaracje. Udowodnili to swoimi czynami, zapisując nimi piękną kartę w dziejach Polski na morzu.
Dzięki tej książce otrzymujemy prawdziwą, rzetelną i cenną relację z tamtych trudnych dni. Znajdujemy w niej szczegóły, których nie spotykamy w podręcznikach szkolnych, a które pozwolą zrozumieć i przyswoić sobie bieg historii.